Neretai pas advokatą ateina klientai, kažkur girdėję ar jau susidūrę su „pigiomis ir greitomis skyrybomis“. Ar būna tokios? Vienintele išimti galėtų būti tik santuokos nutraukimas bendru sutarimu. Savaime suprantama, nusprendus sukti skirtingais keliais, dar reikalingas ir abiejų sutuoktinių noras bei pastangos pasiekti bendrą taikų sutarimą. Jei nepavyksta, lieka santuokos nutraukimas dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kaltės. Tik jau tokiu atveju santuokos nutraukimas negali būti nei greitas, nei pigus, nei lengvas: tenka ilgas ir varginantis procesas, kurio kaštai išauga dėl bylinėjimosi išlaidų (žyminio mokesčio, advokato, dažnai reikalingų vertinimo/ekspertizių išlaidų bei kitų). Juo labiau, kad dažnu atveju santuokos nutraukimo procese kyla ir kiti tarpusavio ginčai, kurie išauga į naujų civilinių, o kartais ir baudžiamųjų bylų nagrinėjimą, taip dar labiau komplikuojant procesą.
Štai pagrindiniai dalykai dėl kurių reikia susitarti, kad skyrybos būtų pigios ir greitos:
- Vaikų gyvenamoji vieta. Susitariama su kuriuo iš tėvų po santuokos nutraukimo bus vaikų pagrindinė gyvenamoji vieta.
- Vaikų išlaikymas. Susitariama dėl išlaikymo būdo, dydžio. Paprastai tariamasi dėl periodinių išmokų, kurių dydį galima susisieti su minimalaus mėnesinio atlygio dydžiu (paprastai teismai priteisia ne mažiau dėl pusės MMA vienam vaikui).
- Jei reikalinga, galima nusistatyti bendravimo su vaikais tvarką. Joje galima susitarti kaip, kada, kiek ir kokiu būdu vaikais bendraus su kitu iš tėvu.
- Turto pasidalijimas. Susitariama kaip ir kokiu būdu pasidalijamas santuokos metu įgytas bendras sutuoktinių turtas, kam atitenka kokia dalis, jei reikalinga, nusistatoma kam kokio dydžio ir kada išmokama kompensacija dėl mažesnės turto dalies (ne visada įmanoma lygiomis dalimis pasidalinti).
- Kreditorių reikalavimų patenkinimas. Paprastai santuokos nutraukimo procesu negalima modifikuoti buvusių prievolių kreditoriams, nebent jei prievolės buvo asmeninės, arba kreditoriai su tuo sutinka. Bet kokiu atveju, prieš kreipiantis į teismą dėl santuokos nutraukimo apie šį faktą reikia pranešti visiems sutuoktinių kreditoriams.
- Sutuoktinių pavardės. Susitariama kokios pavardės bus sutuoktinių po santuokos nutraukimo. Galimas keitimas, tik į anksčiau buvusias.
- Tarpusavio išlaikymas. Jei yra pagrindas, galima susitarti dėl buvusio sutuoktinio išlaikymo.
Susitarus dėl šių pagrindinių klausimų, belieka formalumas: susirinkus reikiamus dokumentus, pasirašyti pareiškimą dėl santuokos nutraukimo, sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių ir pateikti į teismą. Teismas, patikrinęs ar išspręsti visi klausimai, ar nėra prieštaravimų, ar yra pateikti reikalingi įrodymai, bylą gali išnagrinėti ir šalims nedalyvaujant. Taigi, abiejų sutuoktinių tarpusavio santykiai bei siekiai iš esmės lemia santuokos nutraukimo proceso trukmę bei kainą.
Plačiau:http://www.ltlife.lt/news/2533/18/Kada-galimos-pigios-ir-greitos-skyrybos